<body><script type="text/javascript"> function setAttributeOnload(object, attribute, val) { if(window.addEventListener) { window.addEventListener('load', function(){ object[attribute] = val; }, false); } else { window.attachEvent('onload', function(){ object[attribute] = val; }); } } </script> <div id="navbar-iframe-container"></div> <script type="text/javascript" src="https://apis.google.com/js/plusone.js"></script> <script type="text/javascript"> gapi.load("gapi.iframes:gapi.iframes.style.bubble", function() { if (gapi.iframes && gapi.iframes.getContext) { gapi.iframes.getContext().openChild({ url: 'https://www.blogger.com/navbar.g?targetBlogID\x3d12667383\x26blogName\x3dYemek+Zevki\x26publishMode\x3dPUBLISH_MODE_BLOGSPOT\x26navbarType\x3dTAN\x26layoutType\x3dCLASSIC\x26searchRoot\x3dhttp://yemekzevki.blogspot.com/search\x26blogLocale\x3dtr_TR\x26v\x3d2\x26homepageUrl\x3dhttp://yemekzevki.blogspot.com/\x26vt\x3d-1590075543538846687', where: document.getElementById("navbar-iframe-container"), id: "navbar-iframe" }); } }); </script>

YENİ ADRESİMİZ: yemekzevki.net. 10 saniye içinde yönlenmezseniz tıklayınız.
<$Blog12.15.2005

<$Blog

Annem bu kurabiyeleri daha önceden aralarına ayva marmelatı sürerek yapardı. Bu ayki etkinlik için kestane püresi ile yapmayı denedik. Kestane püresinin tarifi Leman Cılızoğlu Eryılmaz'ın kitabından.

MALZEMELER
Kurabiye hamuru için;
1 paket margarin
1 yumurta
4 yemek kaşığı pudra şekeri
Aldığı kadar un
Kestane püresi için;
300 gram kestane
1 su bardağı süt
1 su bardağı şeker

YAPILIŞI
Kurabiye hamuru için olan malzemeler karıştırılıp bir hamur elde edilir. Bu hamur merdaneyle açılıp çay bardağının ağzı ile kesilir. Kesilen yuvarlak hamurların yarısının orta kısımları bir şişenin ağzı ile kesilerek çıkarılıp, tepsiye dizilir. 170 derecelik fırında pişirilir.
Yıkanan kestanelerin sert kabukları soyulur. Zarları soyulana kadar suda kaynatılır. Soyulmuş kestaneler, üzerlerini geçecek kadar su konmuş bir tencerede suyu çekilene kadar pişirilir. Kestaneler ezilir ve şeker+süt karışımı yavaş yavaş ilave edilip biraz daha pişirilir.
Delik olmayan kurabiye parçasının üzerine bu kestane püresinden sürülüp üzerine delikli kurabiye parçası oturtulur. Pudra şekeri ve ceviz ile süslenerek servis edilir.


816_1653

Artan kestane püresinden minik toplar yapıp çikolata sosu ve fıstıkla süsledik. Çok şık ve lezzetli oldu.<$Blog6nts:

Blogger ipek [mail adresimden ulaşın]..

<$BlogMelda,ellerine sağlık.Çok güzel olmuşlar.Kurabiye hamurundaki pudra şekeri oranı az değil mi?

<$BlogCuma, 16 Aralık, 2005 <$Blog 
Blogger burcukusu..

<$BlogSevgili Melda ellerine sağlık nefis olmuş

<$BlogCuma, 16 Aralık, 2005 <$Blog 
Blogger Sibel..

<$BlogÇok güzel kurabiyeler bunlar Melda, eminim kestane püresi de bambaşka bir lezzet vermiştir. Ayva marmeladı ile de güzel olur mutlaka..

<$BlogCuma, 16 Aralık, 2005 <$Blog 
Blogger tuhfe..

<$BlogSevgili Melda ben şu toplardan alıyım çok güzeldir mutlaka. Ellerine sağlık.

<$BlogCuma, 16 Aralık, 2005 <$Blog 
Blogger melda..

<$BlogTeşekkür ederim.
Kurabiyeleri pudra şekeri ile süslediğimizden bana kafi geldi, tabiki arzuya göre artırılabilir.

<$BlogPazartesi, 19 Aralık, 2005 <$Blog 
Anonymous Beyhan..

<$Blogİnanılmaz güzel bir bloğunuz var,sizi tebrik ederim.Fotoğraflar ve tarifler harika.

<$BlogSalı, 17 Ocak, 2006 <$Blog 

Yorum Gönder Yorumlarınızı Yemekzevki.net üzerinden yapabilirsiniz.

BU SİTEDEKİ TARİFLERİN VE FOTOĞRAFLARIN İZİNSİZ KULLANIMI YASAKTIR.

Tahiroglu
 

zeytinyağlı enginar kayısılı salata kandil simidi telşehriyeli salata amerikansalatalı domates patlıcanlı biber çıraklar çöreği biber turşusu hasanpaşa köftesi yaprak sarma zeytinyağlı fasulye su böreği