<body><script type="text/javascript"> function setAttributeOnload(object, attribute, val) { if(window.addEventListener) { window.addEventListener('load', function(){ object[attribute] = val; }, false); } else { window.attachEvent('onload', function(){ object[attribute] = val; }); } } </script> <div id="navbar-iframe-container"></div> <script type="text/javascript" src="https://apis.google.com/js/plusone.js"></script> <script type="text/javascript"> gapi.load("gapi.iframes:gapi.iframes.style.bubble", function() { if (gapi.iframes && gapi.iframes.getContext) { gapi.iframes.getContext().openChild({ url: 'https://www.blogger.com/navbar.g?targetBlogID\x3d12667383\x26blogName\x3dYemek+Zevki\x26publishMode\x3dPUBLISH_MODE_BLOGSPOT\x26navbarType\x3dTAN\x26layoutType\x3dCLASSIC\x26searchRoot\x3dhttp://yemekzevki.blogspot.com/search\x26blogLocale\x3dtr_TR\x26v\x3d2\x26homepageUrl\x3dhttp://yemekzevki.blogspot.com/\x26vt\x3d-1590075543538846687', where: document.getElementById("navbar-iframe-container"), id: "navbar-iframe" }); } }); </script>

YENİ ADRESİMİZ: yemekzevki.net. 10 saniye içinde yönlenmezseniz tıklayınız.
<$Blog11.14.2006

<$Blog

Rahmetli babaannem Erzurum'un bu nefis çorbasını harika yapardı. Annem de biz özledikçe ondan öğrendiği kadarıyla yapıyor. Tarifte geçen aş otunu bize salamura olarak Erzurum'dan getirmişlerdi ama İstanbul'da da bulunabileceğini umuyorum. Aş otu çorbaya ayrı bir lezzet veriyor. Denemenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun.

Malzemeler
1 su bardağı aşurelik buğday
Yarım kilo yoğurt
2 yemek kaşığı dolusu un
100-150 gr. kıyma
tereyağ
tuz
üzeri için;
aş otu

Yapılışı
Buğday üzerini taşacak kadar su ile doldurulur ve bir taşım kaynatılıp şişmeye bırakılır. Un ve yoğurt ayrı bir yerde çırpılır. Buğday şiştikten sonra tekrar pişirilir ve un-yoğurt karışımı içine ilave edilir.
Kıyma tuz ile yoğrulup küçük küçük top şekline getirilir. Köfteler unlu bir tepside unlanıp birbirine yapışmaması için sallanır. Sonra tereyağda kızartılıp çorbaya ilave edilir.
Çorba bir iki taşım kaynatılır. Üzerine aş otu serpilip sıcak olarak servis edilir.<$Blog5nts:

Anonymous martinlings..

<$BlogÇok güzel bir çorbadır efendim. Bilirim tadını. Hele babanne eli değmiş ise. Onun hatırasını yaşatıyor ise. Tadında efsunlu bir iksir olduğuna inanmamak elde değil.

Benim de babannemin soğanlı ve reyhanlı çöreği vardır. Belki hiçbir zaman başka bir yerde, başka birinin elinden yiyemeyeceğim müstesna çörek. İnşallah yakın bir gelecekte yanına gideceğiz ve yiyeceğiz o güzel çörekten.

<$BlogSalı, 14 Kasım, 2006 <$Blog 
Blogger kirmizi..

<$Blogbu corbayı ben de biliyorum, sevgilim erzurumlu ve annesi as otunu corbada ve taze fasulye gibi bazi yemeklerde de kullaniyor... kucuk bi yardim, asotu istanbulda ve baska yerlerde bizler tarafindan kisnis diye bilinen ot.. tazesine migrosun paketli yesilliklerinin arasinda rastliyorum... tohumu zaten aktarlarda oluyor...

<$BlogSalı, 14 Kasım, 2006 <$Blog 
Anonymous Adsız..

<$BlogBende bu corbayi cok guzel yaparim. Yogurt olarak yarisi suzme yogurt kullanilirsa daha leezzetli oluyor. Birde bir kucuk domats rendesi cok yakisiyor..

<$BlogCuma, 12 Ocak, 2007 <$Blog 
Anonymous Adsız..

<$BlogSelam bir Erzurumlu olarak bu çorbayı çok iyi biliyor ve harika bir tadı olduğunu söylemek isterim. Aşotu çorbaya asıl tadı veren şey kinzi adıylada bulabilirsiniz.Siteniz gerçekten çok güzel.

<$BlogPazartesi, 19 Şubat, 2007 <$Blog 
Anonymous Adsız..

<$Blogbu çorbayı birde haşlanmış nohut ve küçük köftelerle deneyin. Biz bütün ramazan boyunca bu çorba ile iftar yaparız. Erzurumlular bilir Ramazanın ÇKK'sını.. Çorba - Kıyma - Kadayıf Dolma

Jade

<$BlogÇarşamba, 28 Mart, 2007 <$Blog 

Yorum Gönder Yorumlarınızı Yemekzevki.net üzerinden yapabilirsiniz.

BU SİTEDEKİ TARİFLERİN VE FOTOĞRAFLARIN İZİNSİZ KULLANIMI YASAKTIR.

Tahiroglu
 

zeytinyağlı enginar kayısılı salata kandil simidi telşehriyeli salata amerikansalatalı domates patlıcanlı biber çıraklar çöreği biber turşusu hasanpaşa köftesi yaprak sarma zeytinyağlı fasulye su böreği